Jak probíhá monitoring?

Monitoringu předvolebních kampaní se protikorupční nevládní organizace Transparency International ČR (TI) věnuje v rámci unikátního projektu Transparentní volby už od roku 2012. Hodnocení TI patří pravidelně k mediálně nejcitovanějším předvolebním evaluacím v Česku.

Budova Evropského parlamentu v Bruselu | zdroj: TI

V TI hodnotíme transparentnost kampaní kandidujících subjektů do Evropského parlamentu na základě sedmi předem stanovených kritérií – „dobré praxe“. Dále se soustředíme například na monitoring trendů politické inzerce na sociálních sítích či sledování výše různých druhů výdajů vynaložených v rámci vedení kampaně. 

Časový harmonogram hodnocení

26. ledna 2024 prezident Petr Pavel vyhlásil termín voleb do Evropského parlamentu.

27. února 2024 podle ÚDHPSH začíná oficiálně období kampaní a tedy i doba, od které se započítávají náklady do limitu.

4. března uběhla lhůta pro zřízení volebního účtu a stránek o financování volební kampaně a ohlášení na Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

2. dubna 2024 je stanovena lhůta pro odevzdání kandidátních listin na Ministerstvo vnitra je 66 dní před volbami.

20. dubna Ministerstvo vnitra rozhodne o registraci, nebo odmítnutí kandidátní listiny. Pak běží třídenní lhůta na zveřejnění.

23. dubna 2024 Český statistický úřad publikuje přehled kandidátních listin nejpozději 45 dní před volbami.

4. června musí dle zákona kandidující subjekty zveřejnit seznam na svém webu se všemi dárci nebo poskytovateli bezúplatných plnění.

Odkud čerpáme informace pro hodnocení?

  • oficiální stránky kandidujících subjektů, 
  • transparentní účty subjektů, 
  • relevantní prohlášení v celostátních médiích, 
  • placené posty na platformách společnosti META (Facebook, Instagram), 
  • oficiální profily stran, koalicí a kandidátů/tek na vybraných sociálních sítích (Facebook, Instagram), 
  • odpovědi na písemnou žádost o informace, kterou bude tým TI v průběhu kampaně zasílat platným kandidujícím subjektům. 

Proč monitorovat předvolební kampaně

Získat data o parametrech předvolebních kampaní (např. útratách za politickou reklamu, celkové struktuře příjmů či vedení kampaně v online prostoru), vytřídit je, vyhodnotit, ověřit a zpracovat do přehledné a srozumitelné podoby, je nutný demokratický servis. Chceme, aby jej široká veřejnost a voliči mohli zohlednit při rozhodování o tom, komu se ve volbách do Evropského parlamentu rozhodnou věnovat svůj hlas. 

Zatímco náš úkol je předat občanům před volbami informace pro zodpovědné rozhodnutí, na legálnost kampaní od roku 2017 dohlíží Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH). V tom se tedy naše práce značně liší. 

Úřad „dohlíží a trestá“, zatímco my pozorujeme a informujeme. Jde o formu občanského dohledu nad férovostí, průhledností a legálností politických klání, která vychází z demokratických principů a z podstaty věci ji nemůže zajistit ani státní dohledová instituce, ani kandidáti samotní. 

Kampaně do Evropského parlamentu jsme monitorovali i v předchozích volbách v roce 2019 a 2014. Podívejte se, jak dopadlo jejich hodnocení v minulých i předminulých volbách. 

Koho budeme monitorovat?

Do hodnocení jsou zařazeny všechny platné kandidující subjekty, které v průzkumu od agentury Ipsos z 19. března 2024 pro web euronews.com přesáhly hranici 5 %. Hranice odpovídá podmínce se dostat do Evropského parlamentu, která je pro Českou republiku právě pětiprocentní. 

Do hodnocení v rámci projektu Transparentní volby budou zahrnuty tyto subjekty: 

  • SPOLU (ODS+TOP 09+KDU-ČSL) 
  • ANO 
  • Piráti 
  • Starostové a osobnosti pro Evropu (STAN+SLK, STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a Starostové pro Liberecký kraj) 
  • SPD+TRIKOLORA
  • STAČILO! (KSČM+SDSM) 

O Transparency International ČR

Jsme nevládní protikorupční tým, který přes 25 let řeší velké mezinárodní i malé regionální kauzy. Prosazujeme efektivní systémová řešení. Chráníme veřejné rozpočty. Šetříme miliardy korun našim spoluobčanům. Prostřednictvím projektů vzděláváme o korupci občanskou společnost, státní a soukromou sféru. Poskytujeme zdarma právní poradenství široké veřejnosti. Díky naší globální síti poboček Transparency International sdílíme mezinárodní zkušenosti všude tam, kde je třeba. 

www.transparency.cz