Komu patří česká média?

Publikováno: 19. 9. 2017

Tato otázka je jen zdánlivě rétorická. Média přímo či nepřímo ovlivňují situaci i atmosféru před volbami. Znalost konečného vlastníka umožňuje voliči uchopit širší kontext novinových článků, někdy dokonce zbystřit vůči potenciální manipulaci s informacemi, které média předkládají. V některých státech je znalost vlastnických vztahů součástí demokratického provozu (USA). Je proto znepokojující, že vlastníky některých vlivných českých médií nelze zjistit.

Televizní stanice

V české republice fungují 4 mediální domy, které provozují zpravodajské televizní vysílání. Jsou jimi Česká televize, Barrandov Televizní studio a.s. (TV Barrandov), FTV Prima, spol. s r.o. (Prima) a TV Nova s.r.o. (Nova).

Česká televize je autonomní samosprávné veřejnoprávní médium zřízené zákonem a je podřízená dohledu veřejnoprávních orgánů.

Barrandov Televizní studio a.s. je vlastněna společností EMPRESA Media a.s., v níž má podíl podnikatel Jaromírem Soukupem (51 %) a společnost China International  Group Corporation Limited (spadající do CEFC, 49 %). Podle mediálních zpráv se menšinový investor rozhodl ze společnosti EMPRESA Media a.s. odejít, nicméně do dnešní doby neexistují dokumenty, které by tento výstup dokládaly.

FTV Prima, spol s r.o. je skrz majetkovou síť vlastněna z poloviny holandskou společností GES Group Holding BV (přes dceřinou společnost) a z poloviny podnikatelem Vladimírem Komárem (prostřednictvím tří společností).

Konečný vlastník TV Nova s.r.o. není znám, stopy končí, prostřednictvím řetězce společností, v daňových rájích na Curaçau a na Bermudách.

Rozhlasové stanice

Jedná se o významné provozovatele rozhlasových stanic se zpravodajským kanálem, a to: Český rozhlas, EVROPA 2, spol. s r.o. (Evropa 2), Frekvence 1, a.s. (Frekvence 1), LONDA, spol. s r.o. (Impuls), Media Marketing Services, a.s. (Fajn radio), RadioZET s.r.o. (Rádio Zet) a RADIOHOUSE s.r.o. (Rádio Blaník).

Český rozhlas je, stejně jako Česká televize, autonomní samosprávné veřejnoprávní médium zřízené zákonem a podřízené dohledu veřejnoprávních orgánů.

EVROPA 2, spol. s r.o., stejně jako Frekvence 1, a.s., je součástí mediálního holdingu LAGARDERE S.C.A. se sídlem ve Franci. Tato společnost je obchodovatelná na pařížské burze a má několik skutečných vlastníků po celém světě.

LONDA, spol.s r.o., provozující Rááááádio, je součástí koncernu AGROFERT a.s., který vlastnil miliardář a předseda hnutí ANO 2011 Andrej Babiš. Vzhledem k politickému angažmá pana Babiše je nyní koncern AGROFERT ve správě dvou svěřeneckých fondů, u kterých je ale za současné situace Andrej Babiš vnímán jako ovládající osoba.

Media Marketing Services a.s. je vlastněna společností MEDIA BOHEMIA HOLDINGS LIMITED sídlící na Kypru. Kdo je ovšem majitelem této společnosti a možná tedy i skutečným majitelem Fajn rádia nelze z veřejných zdrojů zjistit.

RadioZET s.r.o. a RADIOHOUSE s.r.o., tedy majitelé Blaníku, jsou napůl vlastněny holdingem LAGARDERE S.C.A. (viz Evropa 2) a skupinou Media Marketing Services.

Tištěná média

Provozovatelů relevantních tištěných periodik, případně internetových zpravodajských serverů je celkem 9 s poměrně širokým portfoliem. Jsou jimi:

  • Borgis a.s. (Právo, Právo.cz, Novinky.cz)
  • CZECH NEWS CENTER a.s. (mimo jiné Blesk, blesk.cz, Aha, ahaonline.cz, Reflex, reflex.cz)
  • Economia a.s. (mimo jiné Hospodářské noviny, Ekonom, Respekt, iHNed.cz, Aktuálně.cz)
  • EMPRESA MEDIA a.s. (mimo jiné Týden, Faktor S)
  • Mafra a.s. (mimo jiné MF Dnes, Lidové noviny, Metro, 5+2, Ceskapozice.cz, Lidovky.cz)
  • Mladá fronta a.s. (E15, e15.cz, Euro, euro.cz, Profit, profit.cz)
  • OUR MEDIA a.s. (Parlamentní listy, parlamentnilisty.cz)
  • Seznam.cz, a.s. (Seznam.cz)
  • Vltava Labe media a.s. (mimo jiné Denik.cz)

Borgis a.s. vlastní přes prostředníka dlouholetý šéfredaktor deníku Právo Zdeněk Porybný (58,4%) a také společnost Seznam.cz a.s.

CZECH NEWS CENTER a.s. vlastní přes jinou firmu český podnikatel Daniel Křetínský a slovenský podnikatel Patrik Tkáč.

Nakladatelství Economia a.s. přímo vlastní podnikatel Zdeněk Bakala.

EMPRESA Média a.s. je vlastníkem společnosti Barrandov Televizní Studio a.s. (TV Barrandov) a je vlastněna podnikatelem Jaromírem Soukupem a investiční skupinou China International Group Corporation Limited.

Mafra a.s. je součástí holdingu AGROFERT a.s., který vlastnil Andrej Babiš. V současnosti je tento holding uložen ve dvou svěřeneckých fondech, u kterých je ale za současné situace Andrej Babiš vnímán jako ovládající osoba.

Mladá fronta a.s. je vlastněna americkou společností EUROPEAN FINANCIAL SERVICES INC., u níž není znám skutečný majitel.

Společnost Our Media a.s. vlastní majoritně (70 %) přes společnosti se sídlem na Kypru podnikatel a politik Ivo Valenta.

Seznam.cz a.s. je vlastněna podnikatelem Ivo Lukačovičem (přes společnost se sídlem na Kypru).

Vltava Labe media a.s. je vlastněna společností TVALI INVESTMENTS LIMITED, která opět sídlí na Kypru a jejíž skutečný majitel není znám.

Kde hledat více?

Pokud vás zajímají detailní rozbory vlastnických vazeb a metodika jejich rozkrývání, navštivte web Taxparency. Data jsou aktuální k 27.5.2017.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o. p. s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8

Bankovní číslo transparentního dárcovského účtu TI: 2100385154/2010 (Fio banka, a.s.)

+420 224 240 895
volby@transparency.cz
www.transparency.cz

Partneři

Monitorujeme

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >