Zapojte se do sledování předvolební kampaně

Česká republika má relativně kvalitní a přísnou regulaci transparentnosti předvolebních klání ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Neplatí to ale o kampani před komunálními volbami. Zákon č. 491/2001 Sb. o volbách do zastupitelstev obcí se tím od ostatních volebních zákonů velmi liší. Jak je to s pravidly pro komunální volby se dočtete v našem samostatném článku zde.

Nemožnost sledovat výdaje v kampani (transparentní volební účty zákon nepožaduje), dále nemožnost sledovat bezúplatná plnění (poskytnutí reklamní plochy či inzerce zdarma, uspořádání akce ve prospěch kandidáta, poskytnutí prostor nebo bezplatného času v rádiu, lokální televizi apod. – nic z toho není regulováno), souběh předvolební kampaně s kampaní prezidentskou (která umožňuje náklady prezidentské kampaně vykazovat jako náklady komunální), nemožnost jednoznačně identifikovat zadavatele politické reklamy (uvádění zadavatele a zpracovatele zákon nepožaduje), a úplná absence zákonných limitů na útraty v kampani, to vše dohromady činí komunální kampaně náchylné k nepravostem a v podstatě to zamezuje dohledovým aktivitám státních institucí (např. ÚDHPSH) či odborných občanských organizací (např. TI).

O to důležitější je, aby se o transparentnost kampaně na lokální úrovni zajímali sami místní občané.

Požadujte po svých kandidátech, aby otevřeně mluvili o financování své kampaně, aby zveřejnili svůj rozpočet a informovali Vás o tom, jakými prostředky kampaň vedou (spoléhají na sociální sítě, nebo na předvolební mítinky a debaty?), požadujte, aby dobrovolně zavedli transparentní účet pro výdaje v kampani. Problém není v tom, že kampaně stojí hodně peněz, ale v tom, že nevíme, čí peníze to jsou.

Hlášení volebních nekalostí

Minulé volby provázela řada volebních podvodů, nekalostí a menších i větších faulů. Podobné případy lze očekávat i letos. Transparency International ČR je tu mimo jiné také od toho, abyste se měli kam obrátit s hlášením těchto událostí. Naši právníci odpoví na Vaše otázky a provedou Vás cestou boje proti korupci. Jedná se o bezplatnou službu občanům ČR.

Jaké jsou nejčastější volební podvody či nekalosti?

  • nakupování volebních hlasů
  • podezřelé dary místních podnikatelů spojených s radnicí
  • manipulace při sčítání hlasů
  • porušení nestrannosti volebních komisí
  • zneužití radničních novin či webů pro propagaci určité strany
  • zastrašování voličů či kandidátů

Pro kampaň může starosta vyhradit plochu pro vylepení plakátů – dle zásady rovnosti ji obec poskytne bezplatně. Pokud některé kandidující subjekty dostaly přednost či větší prostor než ty ostatní, jde o chybu a je možno požadovat nápravu.

Setkali jste se s něčím podobným i Vy? Napište nám!

poradna@transparency.cz

Kritéria pro kandidáty
do Senátu

Kandidátům do Senátu předkládáme doporučení, jak vést transparentní kampaň

Zapojte se do sledování
předvolební kampaně

Jak se můžete zapojit do monitoringu kampaní

Hodnocení kandidátů do
zastupitelstva hl. m. Prahy

Monitorované subjekty v kampani před volbami do zastupitelstva MHMP