Transparency spouští monitoring předvolebních kampaní

Publikováno: 20. 5. 2021

Budova Poslanecké sněmovny PČR | zdroj: TI

Do hodnocení je letos zařazeno devět politických stran, hnutí a koaličních uskupení. Vycházíme z jejich potenciálu dostat se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v lednovém předvolebním modelu společnosti Median a na základě průzkumu společnosti Kantar, dále z odhadu potenciálu pro výši útrat v kampani a relevance.

Hodnotíme tedy ANO 2011, koalici Piráti-STAN, koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP09), SPD, ČSSD, KSČM, hnutí Trikolóra, Zelené a Přísahu. Počet a výběr subjektů se ale může v závislosti na vývoji kampaně změnit a nebráníme se ani posouzení transparentnosti kampaně na dobrovolné bázi – politické subjekty nás mohou oslovit s žádostí o hodnocení.

Známkujeme z průhlednosti a férovosti

Pro letošní sněmovní volby bylo stanoveno  8 kritérií transparentnosti, na jejichž základě budeme kampaně výše uvedených subjektů hodnotit. Kritéria jdou mírně nad rámec legislativy, nebo ji doplňují o konkrétní doporučení tam, kde je příliš vágní nebo slabá. Pokrývají parametry transparentnosti kampaní od finančního plánování a průhlednosti výdajů přes přehlednost jejich vykazování a prevenci klientelismu až po přesvědčovací strategie a využití online sociálních sítí.

Kritéria odrážejí také dříve zachycené případy špatné praxe a trendy politického marketingu v ČR. TI je systematicky testuje a rozvíjí, spolu s metodikou jejich aplikace, a to od roku 2012. Jsou konzultována s externími odborníky, včetně zahraničních.

Politická uskupení „známkujeme z průhlednosti a férovosti“ jako ve škole: od jedničky do pětky. Hodnocení transparentnosti kampaní jednotlivých stran bude publikováno před volbami, a to koncem září 2021 na našem webu transparentnivolby.cz.

„Kritéria byla dříve motivována hlavně snahou zajistit průhlednost politických kampaní už v jejich průběhu, ale čím dál více také vykrývají prostou nefunkčnost naší legislativy. Ani tak ovšem nemohou odstranit systémovou deformaci férovosti a čitelnosti kampaní danou narušením demokratické integrity země, kde premiér současně ovládá největší média a business. Na to jsou každá kritéria krátká,“ vysvětluje Ondřej Cakl, analytik předvolebních kampaní TI.

Specifika letošních kampaní

Hned zpočátku roku 2021 bylo zřejmé, že letošní předvolební kampaně budou poznamenány bezprecedentně brzkým vyhlášením termínu voleb. Prezident republiky jej oznámil 28. prosince loňského roku a kampaň pak oficiálně běží od 31. prosince 2020, tedy osm měsíců před samotnými volbami. Zákon ho přitom zavazuje vyhlásit volby nejpozději 90 dnů před jejich konáním a vyhlásit je tak brzy je bezprecedentní.

Prezident Miloš Zeman letos bezděky protáhl období nejistoty ohledně aplikace pravidel pro vedení kampaní. Rozsuzování, zda ta či ona politická akce (výrok, veřejné vystoupení apod.) je, či není předvolební kampaní, totiž závisí mimo jiné na tom, zda už prezident vyhlásil termín voleb. Mnohé legislativní nároky na kampaň se ale odvozují až od podání závazných kandidátek, k němuž dochází teprve 66 dnů před volbami. Vše, co tomu předchází, se tedy odehrává v šedé zóně.

„Volební zákony jsou mezerovité a vnitřně rozporné. Předčasné vyhlášení data voleb znemožňuje právně postihnout nestandardní kampaně. Politické subjekty se navíc musí mnohem déle trápit s rozpočty, protože se jim od ledna počítají náklady za vše, co by za normálních okolností do limitů na kampaň nespadalo,” dodává Jana Stehnová, která v rámci předvolebních monitoringů sleduje výdaje na transparentních účtech kandidujících subjektů.

O projektu Transparentní volby

Monitoringu předvolebních kampaní se v TI věnujeme pravidelně už od roku 2012, kdy jsme monitorovali první přímou volbu prezidenta. Kritéria hodnocení se mění od jedné kampaně k druhé, aby postihla největší slabiny různých předvolebních klání, ale základem je snaha postihnout finanční toky ještě před volbami.

„Hodnocení transparentnosti je jedna věc, monitoring má ale ještě další účel. Naše organizace jeho prostřednictvím zajišťuje základní službu demokracii, a sice občanský dohled nad demokratickými procedurami. To na nás klade velkou odpovědnost, ale zároveň to naší práci dodává legitimitu,” shrnuje Petr Leyer, ředitel TI.

Veškerá hodnocení naleznete v září online na transparentnivolby.cz.

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >