Odhady výdajů zmíněné v médiích

Publikováno: 25. 8. 2018

Říjnové volby do zastupitelstev obcí a 1/3 Senátu ČR vypuknou za pět týdnů a co by to bylo za volby bez předvolebních kampaní. Zatímco volební kampaně do Senátu ČR jsou regulovány platnou legislativou, která udává povinnost zřízení transparentního účtu a stanovuje výdajový limit, pro kampaně do komunálních voleb nic obdobného neplatí. Částka, kterou strany i nezávislí kandidáti mohou za svou předvolební kampaň do komunálních voleb utratit, tedy nejen že není jakkoliv zastropována, ale stát rovněž neukládá povinnost zřízení zvláštního transparentního účtu.

Komunální kampaně stran a hnutí jsou obvykle financovány z centrály jen částečně, větší měrou se na rozpočtu podílí místní buňky a situace je tedy mnohdy nepřehledná. Je tedy dobrou praxí (nad rámec stávající legislativy), že některé strany zřizují samy od sebe transparentní účty pro volby do zastupitelstev. Speciální transparentní účty pro komunální volby mají v tuto chvíli strany a hnutí TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN), Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a ANO 2011 (ANO), vedle toho pak ještě Česká pirátská strana (Piráti) a Strana zelených (Zelení) vedou zvláštní transparentní účty pro jednotlivá regionální sdružení. Zvláštní kategorií jsou strany a hnutí, která kandidují pouze v jedné obci a jejich stranický transparentní účet je de facto transparentním účtem pro komunál. Zajisté ovšem nepřekvapí, že ve všech případech jsou některé transparentní účty transparentnější než jiné.

Předběžné odhady výdajů na komunální volby se povětšinou pohybují v řádech jednotek až nižších desítek milionů, jedinou výjimkou je hnutí ANO, za nějž deníku Právo sdělil Jiří Richter (ANO) předběžný odhad 150 milionů na obě kampaně v souhrnu, což ponechává komunální kampani okolo 100 milionů korun. Nižší desítky milionů plánují dle Práva utratit strany ODS, SPD, a ČSSD. TOP 09 prozatím na svůj transparentní účet pro komunální volby převedla 7 milionů korun a STAN okolo 5 milionů. Na podobnou úroveň se zřejmě vyšplhají výdaje KDU-ČSL, které sdělilo Právu svůj rozpočet přes 2 miliony z centrály, o zbytek se postarají místní buňky. Ohledně plánovaných výdajů na komunální kampaň Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) nemáme žádné odhady.

Kampaň lokálního hnutí Praha Sobě se pohybuje z hlediska výdajů ve stovkách tisíc korun, u menších mimopražských stran a hnutí jako jsou například Slušní lidé, Brno+, Žít Brno či Hnutí Ostravak se pohybují výdaje na kampaň v jednotkách a nižších desítkách tisíc.

Jana Stehnová

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o. p. s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8

Bankovní číslo transparentního dárcovského účtu TI: 2100385154/2010 (Fio banka, a.s.)

+420 224 240 895
volby@transparency.cz
www.transparency.cz

Partneři

 

 

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >