Jsou prezidentské kampaně za stovky milionů korun transparentní?

Publikováno: 25. 1. 2023

Vychází nová a již třetí série podcastu Transparency International (TI) Stošestka. První díl roku 2023 jsme věnovali jak jinak než prezidentským volbám. Nacházíme se totiž před druhým kolem volby, které proběhne tento pátek a sobotu 27. a 28. ledna. Za pár dní tedy bude jasno, kdo se stane dalším prezidentem České republiky. Jak kampaně vypadaly? Byla transparentnost tématem? A co na letošních kampaních přišlo hostkám nejvtipnějšího?

Marie Bastlová, novinářka Seznam Zprávy a moderátorka podcasta Ptám se já, a Jana Stehnová, expertka TI na monitoring předvolebních kampaní | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz

Za tři dny budeme vědět, kdo nahradí Miloše Zemana ve funkci prezidenta republiky, zda to bude Andrej Babiš (ANO), nebo Petr Pavel. Boj o Hrad nyní vrcholí a kampaně jedou “na plné otáčky”. Proto jsme si do studia pozvali Marie Bastlovou, novinářku Seznam Zprávy a moderátorku podcastu Ptám se já, a Janu Stehnovou, expertku TI na monitoring předvolebních kampaní.

Diskuze se nejprve vedla o kampaních před prvním kolem a výsledcích monitoringu transparentnosti, které TI letos tradičně zveřejnila na speciálním webu transparentnivolby.cz. A známkovali jsme jako ve škole, 1 – 5.

Nemohli jsme také vynechat hodnocení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH), který mimo jiné na předvolební kampaně v Česku dohlíží. Nad jeho schopností řádně monitorovat právě i současnou prezidentskou kampaň ale panovali pochybnosti, protože téměř celé obsazení úřadu se v průběhu kampaně obměnilo.

Jaký vliv na kontrolu kampaní má změna ve vedení ÚDHPSH? Jsou kampaně prezidentských kandidátů dostatečně transparentní? Jak uchazeči o nejvyšší ústavní post v zemi komunikují s médii? A kdo měl nejdražší kampaň, aniž by se dostal do prvního kola voleb? Odpovědi si poslechněte v nové Stošestce. Podcast moderuje Martina Foldynová.

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.