Jak probíhá monitoring předvolební kampaně

Časový harmonogram, zdroje informací, důvody proč vůbec kampaně sledovat:

Monitoringu předvolebních kampaní se TI věnuje již od roku 2012. Letos však kampaně  probíhají podle nových pravidel vyplývajících z novel zákonů o sdružování v politických stranách a politických hnutích a tzv. volebních zákonů a dále dle metodiky a zkušenosti TI získaných v předvolebních kampaních v minulých letech.

Transparency International hodnotí transparentnost kampaní politických stran/hnutí na základě tří předem stanovených „Kritérií  dobré praxe“.

Navíc žádáme kandidáty, aby se otevřeně zavázali k dodržování tří pravidel transparentnosti v činnosti poslance Parlamentu EU.

Časový harmonogram hodnocení

1.4.2019

Monitoring byl spuštěn 1. dubna 2019, 9.4. jsme strany obeslali s žádostí o zodpovězení jednotlivých otázek podle kritérií. Odpovědi prověříme. Pokud strany neodpoví, pokusíme se odpovědi získat sami z dostupných zdrojů.

6.5.2019

První sběr dat za náklady na placenou inzerci za první fázi kampaně v médiích budeme mít k dispozici 6.5.2019 (dodává ji mediální opět agentura Nielsen | Admosphere).

13.5.2019

Hodnocení transparentnosti kampaní jednotlivých stran bude publikováno v týdnu od 13.5.2019. Sledujte tento web a média.

Odkud čerpáme informace pro hodnocení?

  • transparentní účty politických stran,
  • relevantní prohlášení v celostátních médiích,
  • placené posty na FB (Social Bakers),
  • placená inzerce v médiích on-line i off-line (Nielsen | Admosphere),
  • výroční zprávy a účetnictví stran (DataWeps),
  • webové prezentace politických stran/hnutí,
  • oficiální profily politických stran na sociálních sítích,
  • odpovědi na písemnou žádost o informace, kterou bude tým TI-ČR v průběhu kampaně několikrát adresovat vybraným politickým stranám/hnutím.

Proč monitorovat předvolební kampaně

Získat data o útratách za politickou reklamu, vytřídit je, vyhodnotit, ověřit a zpracovat do přehledné a srozumitelné podoby, je nutný demokratický servis. Chceme, abyste jej mohli zohlednit při rozhodování o tom, koho budete na jaře do Parlamentu EU volit.

Zatímco náš úkol je předat Vám před volbami informace pro zodpovědné rozhodnutí, na legálnost kampaní dohlíží zpětně  Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH). V tom se naše práce značně liší. Úřad „dohlíží a trestá“, zatímco my pozorujeme a informujeme.

Ani práce Úřadu náš monitoring nezastoupí, neboť Úřad se pochopitelně musí řídit zákonnými regulacemi a jeho výsledky budou k dispozici až ex post. TI však zastupuje legitimní zájem široké veřejnosti ještě v průběhu kampaně a před samotnými volbami.

Koho budeme monitorovat?

 

Jakákoliv strana či hnutí kandidující do sněmovny v letošních volbách nás může oslovit, pokud o vyhodnocení a „známku“ stojí, a to na e-mailu volby@transparency.cz.

Monitoring se primárně týká následujících politických stran a hnutí – zde.


Kdo se na monitoringu podílí?

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >