Stošestka: Kampaně do Evropského parlamentu – nechybí grilování ani skatepark

Publikováno: 23. 5. 2024

Již začátkem června voliči napříč členskou sedmadvacítkou rozhodnou, kdo usedne do Evropského parlamentu. Transparency International ČR (TI) tradičně monitoruje české předvolební kampaně několika vybraných kandidujících subjektů. Proto přinášíme v novém díle Stošestky pohled jak na volby samotné, tak na jejich financování a politický marketing. Poslouchejte květnový díl s Annou Urbanovou, zahraniční redaktorkou zpravodajského serveru iRozhlas.cz a Františkou Rohlíčkovou, specialistkou komunikace TI. Moderuje Martina Foldynová.

Františka Rohlíčková, specialistka komunikace TI, a Anna Urbanová, zahraniční redaktorka iRozhlas.cz| zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Již za dva týdny 7. a 8. června se v Česku otevřou volební místnosti. Rozhodovat se bude o 21 českých europoslancích, kteří nás zastupují v Evropském parlamentu nově tvořeného 720 křesly.

O posty u nás usiluje zhruba třicítka kandidujících subjektů, mezi kterými jsou kromě tradičních politických stran a hnutí (v některých případech spojených do koalic) také recesistické subjekty. Některým voličům se vybaví třeba „ANO, vytrollíme europarlament“ z roku 2019. Letos je to například hnutí „ANO LEPŠÍ EU S MIMOZEMŠŤANY (zastavíme drahotu a válku)“ a další.

Jaká témata dominují v horké fázi kampaním pár týdnů před volbami a jak vypadají kampaně samotné? Který subjekt tu svou zahájil ve skateparku a kdo na setkáních griloval? Kdo si platí více inzerci v outdooru –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ plakáty, billboardy apod. a kdo zase na sociálních sítích? Co dále prozrazují data na transparentnivolby.cz? Vidí TI ve financování někde problém? A poučil se Evropský parlament z korupční kauzy QatarGate?

Do podcastu přijaly pozvání Anna Urbanová, redaktorka iRozhlas.cz zaměřující se na zahraniční dění a Františka Rohlíčková, specialistka komunikace TI, která se v současné době podílí na monitorování kampaní do Europarlamentu. Moderuje Martina Foldynová.

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts,Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.

Podcast Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.

Poděkování za podporu

Tento díl podcastu vznikl díky projektu financovaného ze strany European Media and Information Fund (EMIF). Děkujeme.