Na co se nás ptáte – FAQ I. předvolební kampaně 2017

Publikováno: 11. 8. 2017

V průběhu předvolební kampaně kandidáti do zákonodárných sborů mohou pro získání voličů činit kroky, které nejsou jen v rozporu s bontonem, ale přímo porušují zákon. Hranice mezi tím, kdy se subjekt chová nevhodně, a kdy už se chová nelegálně, je někdy nejasná, pokud neznáte přesné znění zákonů. Proto se nerozpakujte nám napsat, nejste-li si jisti. TI-ČR bude průběžně publikovat stanoviskak zákonnosti postupů kandidujícíh subjektů, a to i na úřad Prezidenta České republiky, neboť kampaň už začala.

Následující dotazy jsou autentické, stejně jako naše odpovědi.

 

 

Může Krajský úřad poslat pozvánku na návštěvu politika ve sportovním a sociálním zařízení, který nemá tuto problematiku ve své gesci (je pouze poslancem a předsedou hnutí)?

 

Pokud tuto pozvánku Krajský úřad přesto pošle, jedná se o jeho pochybení. Domníváme se, že se jedná o zneužití úřadu ve prospěch konkrétního politika (politické strany nebo hnutí) a že aktivity, které politik na základě této pozvánky v daném městě vykonává, by měly být chápány jako předvolební kampaň. Náklady na organizaci takovéto akce by pak měly být započítány do celkového limitu (90 mil. Kč).

 

 

TI se v Česku dříve zabývala otázkou nakupování hlasů v rámci voleb. Proto nás zajímá názor vaší organizace na nový volební prvek kandidáta Kulhánka v prezidentské kampani.

Dle §21 zákona č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky, 
„kandidátní listinu může podat nejméně dvacet poslanců (dále jen „navrhující poslanci“) nebo nejméně deset senátorů (dále jen „navrhující senátoři“), anebo občan, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 000 občany oprávněnými volit prezidenta republiky (dále jen „navrhující občan“).

Zákon neupravuje odměnu, případně zákaz odměnit občana, který podpoří prezidentského kandidáta.

Nepovažujeme za vhodné motivovat občany k podpisu petičního archu prostřednictvím hodnotné ceny, avšak v rozporu se zákonem by to bylo až v okamžiku, kdy by tento kandidát chtěl odměňovat už své reálné voliče.

Většina kandidátů se uchyluje pouze k drobnějším darům/pozornostem v podobě občerstvení, odznáčku, pastelek.

Je třeba upozornit na to, že počet podpisů není rozhodující pro to, jestli se kandidát stane nebo nestane prezidentem. Kandidát na prezidenta musí splnit podmínku 50 000 podpisů, avšak to mu nezaručuje, že pro něho budou tito lidé také v následné prezidentské volbě hlasovat.

 

-mm-oc-

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o. p. s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8

Bankovní číslo transparentního dárcovského účtu TI: 2100385154/2010 (Fio banka, a.s.)

+420 224 240 895
volby@transparency.cz
www.transparency.cz

Partneři

Monitorujeme

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >