Volby do Senátu

Víte, že politické strany a hnutí obdržely ze státního rozpočtu jen v roce 2013 téměř 1 miliardu korun? Při absenci kvalitního zákona o financování politických stran nad těmito výdaji není prakticky žádný dohled. ​Proto TI již popáté monitoruje financování volebních kampaní.

  • Volič má právo ještě před volbami obdržet informaci o otevřenosti financování volební kampaně daného kandidáta (a jeho strany či hnutí) a podle toho se rozhodnout, komu dá svůj hlas.
  • Politické strany získávají příspěvky ze státního rozpočtu a hradí z nich své volební kampaně. I proto se daňoví poplatníci mohou po právu ptát, jak je s těmito prostředky nakládáno.
  • Situaci může zlepšit jen kvalitní zákon o financování politických stran. Díky praktickým zkušenostem z monitoringu můžeme s vysokou přesností říci, co má obsahovat.

Jak monitorujeme?

  • Pro hodnocení transparentnosti financování volebních kampaní používáme Kritéria dobré praxe a transparentnosti volebních kampaní, která vychází z domácích, ale i zahraničních zkušeností.
  • Oslovili jsme kandidáty a politické strany před volbami se žádostí o odpovědi na otázky vycházející z Kritérií dobré praxe.
  • Intenzivně vyhledáváme informace z veřejných zdrojů. Sledujeme média, webové stránky kandidátů a stran, sociální sítě, konzultujeme s odborníky na politický marketing, atd.
  • Ověřujeme získané informace s odpověďmi kandidátů. Čím více informací získáme, tím je hodnocení komplexnější.
  • S týmem odborníků hodnotíme výsledek školními známkami (1=výborná, 5=nedostatečná).
  • Hodnocení zveřejňujeme na konci září s předstihem před samotnými volbami, aby volič mohl vzít toto hodnocení v úvahu při volbách.

Přehled hodnocených politických stran a volebních hnutí

Zobrazit:
OBVOD JMÉNO STRANA ČI HNUTÍ ZNÁMKA
Brno-město Jan Žaloudík, CSc., prof., MUDr. ČSSD 2,4
Brno-město Jiří Ventruba, CSc., MUDr. ODS 2,9
Brno-město Pavel Staněk ANO 2011 1,9
Brno-město Bohuslav Klíma KDU-ČSL 1,9
Blansko Josef Regec SOUKROMNÍCI 3,7
Blansko Drago Sukalovský STAN 2,7
Blansko Jan Machač, MUDr. ODS 2,9
Blansko Jaromíra Vítková, Ing. KDU-ČSL 2,6
Blansko Mária Koudelová KSČM 2,1
Brno-město Miroslav  Máče, Ing., CSc., Ph. D. KSČM 3,3
Brno-město Michal Burian STAN 2,3
Olomouc Milan Brázdil ANO 2011 1,4
Beroun Tomáš Trč TOP 09 + STAN 2,6
Beroun Jiří Oberfalzer ODS 3
Olomouc Jaroslav Morávek ODS 2,6
Hodonín Anna Hubáčková, Ing. KDU-ČSL 2,4
Hodonín Zdeněk Škromach ČSSD 2,4
Hodonín Josef Zimovčák ANO 2011 1,9
Hodonín Jana Bačíková, Ing ODS 2,7
Blansko Ivo Polák ČSSD 2,4
Blansko Jiří Míšenský ANO 2011 2
Plzeň-město Jiří Dort TOP 09 1,4
Karlovy Vary Jiří Brdlík ODS 2,4
Karlovy Vary Jan Horník STAN 1,9
Plzeň-město Pavel Havlíček Strana soukromníků 3,9
Plzeň-město Marcel Hájek ODS 2,1
Karlovy Vary Josef Váňa ANO 2011 1,9
Karlovy Vary Věra Ježková Strana zelených 1,6
Plzeň-město Miloslava Rutová ANO 2011 1,6
Karlovy Vary Pavel Čekan ČSSD 3
Plzeň-město Dagmar Terelmešová ČSSD 3
Brno-město Stanislav Juránek, Ing. KDU-ČSL 2,6
Brno-město Oldřich Duchoň KSČM 3,3
Brno-město Jiří Pernes, Doc. PhDr. , Ph.D ODS 2,9
Brno-město Jiří Čejka ČSSD 2,4
Brno-město Barbora Antonová SZ + TOP 09 + ŽÍT BRNO 1,6
Karlovy Vary Věra Bartůňková KSČM 2,9
Plzeň-město Jan Rejfek KSČM 3
Brno-město Jiří Dušek ANO 2011 2
Mělník Veronika Vrecionová ODS 2,9
Mělník Stanislav Huml ČSSD 2,6
Ostrava-město Alena Vitásková Úsvit 4
Ostrava-město Josef Pravda ČSSD 2,6
Ostrava-město Ivan Strachoň KSČM 2,9
Ostrava-město Radim Babinec ANO 2011 2,4
Frýdek-Místek Jan Osoba Úsvit 4,8
Frýdek-Místek Gustav Pilch KSČM 3,1
Frýdek-Místek Petr Gawlas ČSSD 2,6
Frýdek-Místek Jiří Cieńciała OSN 3,1
Frýdek-Místek Pavla Golasowská KDU-ČSL 2,8
Nový Jičín Pavel Jurečka Úsvit 4
Nový Jičín Jaroslav Dvořák ČSSD 2,6
Bruntál Vítěslav Maláč KDU-ČSL 3,3
Bruntál Ladislav Sekanina KSČM 3,4
Mělník Martin Mach SZ 1
Bruntál Ladislav Velebný ČSSD 2,6
Bruntál Jiří Žák ODS 3,6
Nový Jičín Pavel Pisch KSČM 3,4
Bruntál Ladislav Václavec ANO 2011 2,3
Bruntál Rudolf Skandera Úsvit 4,5
Frýdek-Místek Ivo Raška ANO 2011 1,9
Bruntál Salome Sýkorová PRO REGION 1
Kutná Hora Julius Špičák ANO 2011 2,6
Mělník Petr Holeček STAN 2,5
Kutná Hora Ivo Šanc STAN 2
Mělník Igor Karen ANO 2011 2,1
Beroun Bohumi Stibal ANO 2011 3,6
Kutná Hora Jaromír Strnad ČSSD 3,1
Olomouc Zdenka Szukalská KSČM 2,9
Olomouc Martin Tesařík ČSSD 2,6
Beroun Jan Holásek Nezávislý 1
Olomouc Lumír Kantor KDU-ČSL 3
Ostrava-město Ilja Racek SZ + KDU-ČSL 2,7
Ostrava-město Liana Janáčková NEZ 2,5
Ostrava-město Jan Becher Piráti 1,8
Nový Jičín Jiří Demel Piráti 2
Nový Jičín Jiří Strýček ANO 2011 1,9
Beroun Jiří Peřina ČSSD 3,6
Bruntál Bronislav Sedláček STAN 1,8
Nový Jičín Petr Orel SZ + KDU-ČSL 1
Praha 11 Jan Koukal Soukromníci 4,8
Praha 11 Jana Čunátová KSČM 3,6
Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava Severočeši.cz 4,8
Most Alena Dernerová Severočeši.cz 4,8
Most Jiří Maria Sieber Řád národa 1,9
Most Libuše Hrdinová ODS 2,5
Ústí nad Labem Ilona Tajchnerová TOP 09 2,6
Ústí nad Labem Stanislav Körner KSČM 3,4
Ústí nad Labem Jiří Madar Ústecké fórum občanů 1,7
Ústí nad Labem Jan Tvrdík ODS 2,8
Ústí nad Labem Vítězslav Štefl ČSSD 2,6
Most Jiří Šlégr ČSSD 2,8
Most Jiří Biolek STAN s podporou TOP09 2
Liberec Martina Bufková Rychecká ODS 2
Liberec Jaroslav Havelka KSČM 2,9
Liberec Peter Hromádka TOP 09 2,6
Liberec Michael Canov Starostové pro Liberecký kraj 1,2
Liberec Pavel Ploc ČSSD 2,6
Most Josef Nétek KSČM 2,9
Liberec Marek Vávra ANO 2011 1,9
Liberec Lidie Vajnerová Budoucnost pro Liberecký kraj (KDU-ČSL + NOVÁ BUDOUCNOST) 3,4
Ústí nad Labem František Holešovský ANO 2011 2
Ústí nad Labem Martin Hausenblas Jsme PRO! KRAJ, Strana Zelených, Pirátská strana 1
Jičín Jan Malý ANO 2011 2,8
Jičín Josef Táborský ČSSD 2,9
Jičín Věra Beranová KSČM 3,1
Ústí nad Orlicí Jaroslav Zedník TOP 09 1,5
Jičín Tomáš Czernin TOP 09 1,5
Pardubice Jaroslav Menšík ANO 2011 2
Jičín Ivan Doležal ODS 2,8
Pardubice Jiří Čáslavka TOP 09 1,5
Pardubice Vladimír Ninger ČSSD 2,6
Pardubice Miluše Horská nestraník (za KDU-ČSL) 3,3
Ústí nad Orlicí Antonín Vyšohlíd KSČM 2,9
Ústí nad Orlicí Soňa Hlavová SPO 5
Pardubice Petr Novotný Svobodní a Soukromníci 3,8
Ústí nad Orlicí Petr Šilar KDU-ČSL 3
Ústí nad Orlicí Dalibor Zelený ČSSD 2,6
Pardubice Pavel Studnička KSČM 3,1
Pardubice David Novák ODS 3,3
Pardubice Emanuel Žďárský nezávislý kandidát 5
Tábor Jaroslav Větrovský ANO 2011 2,5
Jihlava Zdeněk Faltus ANO 2011 1,8
Kroměříž Šárka Jelínková KDU-ČSL 2,8
Kroměříž Eva Badinková KSČM 2,6
Kroměříž Vojtěch Škrabal BPP-STAN 1,6
Praha 11 Marta Šorfová ODS 2,6
Kroměříž Jaroslav Chmelař ČSSD 2,6
Kroměříž Jan Hašek ANO 2011 1,8
Praha 6 Václav Bělohradský ČSSD + SZ 1,1
Praha 6 Bedřich Danda SOUKROMNÍCI 4,3
Kroměříž Daniela Hebnarová ODS 3
Praha 10 Jiří Holubář TOP 09 1,5
Praha 10 Eva Kislingerová ANO 2011 1,9
Praha 11 Jakub Lepš TOP 09 1,5
Praha 11 Helena Válková ANO 2011 2,4
Praha 11 Ladislav Kos SZ + KDU-ČSL + Piráti + HnutíProPrahu 1,8
Praha 10 Felix Antonín Slováček Soukromníci 4,5
Praha 10 Renata Chmelová Koalice Vlasta 1,3
Praha 10 Irena Bartoňová Pálková ODS 3,1
Praha 10 Ivana Cabrnochová SZ + ČSSD 1,8
Praha 10 Ludmila Nedělková KSČM 3,6
Praha 6 Pavel Franěk KSČM 2,9
Praha 6 Jiří Růžička TOP 09 + STAN s podporou KDU ČSL 1,5
Tábor Ladislav Šedivý KSČM 3
Jihlava Helena Vrzalová KSČM 2,9
Český Krumlov Miroslav Máče KSČM 3,3
Český Krumlov Jitka Zikmundová KDU-ČSL 3,1
Jihlava Michal Stehlík KDU-ČSL 1,6
Tábor Jan Mládek ČSSD 3,1
Jihlava Rudolf Chloupek ČSSD 3,3
Tábor Jiří Fišer Jihočeši 2012 1,9
Tábor Jindřich Bláha, Ing. ODS 2,5
Jihlava Miloš Vystrčil ODS 2,4
Český Krumlov David Jan Žák TOP 09 1,5
Praha 6 Vlastimil Harapes ANO 2011 1,8
Praha 6 František Stárek ODS 3
Tábor Pavel Klíma TOP 09 1,5
Český Krumlov Pavel Himl Strana Zelených 1
Český Krumlov Tomáš Jirsa ODS 3
Tábor Petr Král Piráti 1,2
Český Krumlov Tomáš Novák Piráti 2,8
Ústí nad Orlicí Jan Lipavský ANO 2011 2